Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozorovatel /Letní povídka/

16. 08. 2015 13:49:00
Honzík, malý čtyřletý kluk, jediný vnuk od sousedů se právě postavil na vyvýšený plochý kámen v mé malé, nekoncepční zahrádce. Nepochybně cítí, snad i doufá, že ho pozoruji za oknem, mezi škvírami zatažené žaluzie.

Blonďatá hlavička zvídavě až provokačně kouká na zatemněné sklo. Trupem se teď mírně pootočil víc k živému plotu, který přirozeně dělí nevelké pozemky s atypickými rodinnými domky. Mezi kamenem a plotem svítí koberec lesných jahod, nepatřičně vtěsnaných mezi skalku a chodník. Rychle stáhne krátké kalhoty. V mžiku čůrá na jahůdky. Přesně a rychle. Vypustí nahoru mířící vlnky světlé dětské moči, čím způsobí následné kropení plodů mnohými kapkami. Cílené zamíření svědčí o tom, že to pravděpodobně nedělá poprvé. Šibalsky se usměje do prázdna a vítězně utíká za babičkou. Ví, že provokuje. Netuším, proč mě touží vidět v akci nebo rozčilenou.

Zatím se osobně neznáme. Jenom z pozorování, se vzájemného okukování se ze zahrad. S jeho babičkou udržuji pouze omezený kontakt od chvíle, kdy bez mého vědomí vlezla do zahrady a brutálně zlikvidovala vše, co se jí nezdálo u mého plotu. Vykopala romantickou jemně lososovou popínavou růži, dovezenou odněkud z Maďarska. Nekompromisně ostřihala dva neškodné keře až k zemi. Prý, aby se nezranil její vnuk! V mé zahradě! Ta drzost! Jak kdyby neexistovala domluva a vzájemný respekt. Dnes vítězí samé já, já, já a bezohledné jednání.

Ten kluk nese zvláštní osud. Narodil se po dlouhém vztahu jeho maminky s lékařem, když oběma bylo kolem 30 let. Místo očekávané svatby a radosti z dítěte, tatínek před porodem překvapivě opustil svoji družku. Syna se vzdal, úplně ukončil kontakt s celou rodinou. O vlastního, jediného potomka nikdy neprojevil zájem, touhu ho vidět,vychovávat i poznat.Zlomil celou rodinu.

Honzík vyrůstá sám s maminkou.Často navštěvuje prarodiče žijící v sousedství. Zná jenom strýčky-měnící se přátele maminky. Jednou to je Ivoš, pak Jarda, naposledy snad Mirek. Když sedím na terase, věčně slyším, jak je zavaluje všetečnými, zvídavými dotazy, nebo vyzývá ke hře. Má neuvěřitelnou schopnost odhalovat jejich nedostatky, neznalosti, negativa.Rád nahlas zdůrazňuje zjištěné skutečnosti typu : Ty fakt neumíš řízkovat stromky? Ty nečteš Ferdu Mravence? Ty vyděláváš tak málo, že nemáš auto, jenom motorku? Proč kamarádíš s moji mamkou? Vědomě dokazuje dětskou převahu, sílu vlivu na maminku. Možná na první pohled nevinné chování je způsobené i relativně častou výměnou partnerů, vůči které je jinak bezmocný. Když mu nový strejda nesedne, má jedinou zbraň a možnost – hledat a důrazně odhalovat nedostatky. S těma pak verbálně šermuje, jak zdatný rytíř. Vypudí od maminky koho chce. Někdy se objeví nový borec co vydrží jen měsíc.Myslím, že jenom jeden vydržel kolem půl roku. Nepochybně hlavně chlapcovým přičiněním. Neuvěřitelná schopnost dítěte veřejně dostat dospělého do úzkých, až znemožnit!

Vyběhla jsem náhle z domu udělat si na zahradě pořádek s malým děckem. Kdo to kdy viděl, močit na cizí jahody!

„ Janičko, řekni Honzíkovi, ať nečůrá na jahody.“

„ Aaaale, vždyť je to jenom dítě „ dolítne konejší odpověď z druhé strany plotu.

„ No právě proto, měl by vědět, co může a co ne!“

Mrazivý pohled Jany dává jasně najevo, že dítě může vše. Bezmocně se vracím do domu.

„ Vždyť no co, nejbližší déšť smyje ty čůránky „ lakonicky podotkne moje skoro dospělé dítě. Musím být víc velkorysá a vstřícná. I když to zrovna takhle necítím.

Každé sobotní ráno sedávám na terase, upíjím velký hrnek dobré kávy. Zálibně čtu noviny. Dnes konečně svítí teplé letní slunce. Tak i ty politické, světové a lidské katastrofy z prvních stránek tisku se jeví míň hrozivě. Nečekaně slyším nějaký divný zvuk. Těžko identifikovatelný. Line se zpoza zaparkovaného auta. Ne, to nemůže být zvíře. Jejích zvuky, pohyby důvěrně znám. Běhají tady vypasené toulavé kočky z okolí, pak vyžraný, nesmírně krotký plch. Občas se šourá v trávě dosti velký, zpomalený ježek. Ovšem tento dnešní , rozhodně ne zvířecí zvuk je tichý, nepravidelný. Působí dojmem, že se občas něco otírá o auto. Překvapivě za sklem u zrcátka vykukne hlava Honzy. Pak zase zmizí. Po chvilce ji vystrčí u kufru i s vyplazeným jazykem. Celé to nakukování zopakuje asi desetkrát. Pozoruji nenápadně, po očku, předestírám dívání se jakoby do novin, bez schopnosti číst. Je to válka. Kdo déle vydrží ve své roli, vyhraje. Cuká to se mnou. Touhu reagovat zatím zvládám. Jasně dávám najevo, že mi to nevadí, nic se neděje, nic nevidím, neslyším. Uběhne několik minut. Mé očekávané rozčilení nepřichází a tak to hocha konečně přestává bavit. Skrčený, aby nebyl vidět, odbíhá zpátky k babičce.

Pak jindy mě celý den pozoruje. Z houpačky, z vlastního malého pískoviště, z koloběžky, na které stojí a nejezdí. Vidí , co dělám venku, jak jím na terase,kdy něco rýpu v záhonech, kdy přichází a odchází děti. Nepochybně poslouchá s kým a o čem telefonuji.Dívá se zásadně nehybně, soustředěně, dlouze. Nic zajímavé nemůže vidět a slyšet. Určitě ne pro tak malého kluka.Netuším důvody, proč to dělá, nač u sledování svěží padesátnice myslí. Vždyť nevidí ani nic na pobavení, k zasmání. Možná i proto soustavné pozorování nás tak dráždí, provokuje . Víme to oba. Deset metrů pozemku co nás dělí, je tak blízko a přitom lidsky neuvěřitelně daleko.

Musím přiznat, že na monitoring od jara do zimy jsem si rychle zvykla. Nebylo až tak těžké naučit se nevnímat dětské zvídavé pohledy, mlčení a občasné výpady do naši zahrady. Myslet na důvody, to se mi taky rychle vytěsnilo z mozku. Po pár týdnech dospělo mé konání k absolutní ignoraci malého pozorovatele v domnění, že je to pouze otázka krátkého času, kdy přestane.Honza nadále pokračuje, i když já nějak automaticky příjezdem jejich auta přestávám slyšet, vnímat vřavu a evidovat osoby. Takže netuším, zdali teď přichází s Janem nebo Karlem. Těžká lhostejnost. No dítě pozorovatelská mise evidentně nadále baví a nemíní přestat. Rád se motá mezi malými stromky, občas všude lítá se síťkou na motýle a honí bezmocné bělásky. Často koloběžku zaparkuje pod koly auta, když zjistí, že mu ji nedonesu, pokorně pro ni doběhne . Zatím neuvažuji o plotu, který by zamezil doposud volný přístup z jedné strany. Kromě malého vetřelce, každý respektuje soukromí, neveřejný prostor.

Dnes, po parném a pracovně náročném dni sedím na terase. Popíjím od kamarádky neskutečně chutné domácí rybízové víno. Bez telefonu, novin, jen obdivně hledím na kvetoucí cínie, na akát, že kterého se sype oschlé květenství. Náhle mě cosi vyruší. No jo. Honzík, stojící kousek vedle mne. Bez pozdravu jako obvykle, mlčky kouká. Než se ho stihnu na něco přijatelné dětské mysli zeptat, přistoupí sebevědomě o krůček blíž. Tmavé oči zacílí hluboce do mých.

„ Hm, Vy taky nemáte tatínka“, a rychle uteče.

Autor: Alžbeta Vlčková | neděle 16.8.2015 13:49 | karma článku: 17.40 | přečteno: 1039x

Další články blogera

Alžbeta Vlčková

Indický běžec

Můj život je od narození úzce spjatý se zvířaty. Dělají si se mnou co chtějí, neustále na vítězné vlně. No uznejte, jejich likvidační, ničivá převaha děsí.

1.4.2017 v 20:39 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 533 | Diskuse

Alžbeta Vlčková

Muž 50+

V dnešní době velice žádaný vyhledávaný živočišný druh. Na roztrhání. Cenné zboží. Výsadně dominuje teritoriu placených seznamek, lačnému hledáčku mladých i starších žen. Nikoliv trhu práce.

30.3.2017 v 18:53 | Karma článku: 30.79 | Přečteno: 2198 | Diskuse

Alžbeta Vlčková

Volby

Znesvětím ledacos. I volby. Znemožním spoluobčanům házet hlasy, dokonce dokáži pozastavit zaběhnutý koloběh volebního aktu.

25.9.2016 v 17:38 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 681 | Diskuse

Alžbeta Vlčková

Dovolená po "italsku"

Neexistuje jenom báječný film „Manželství po italsku“ se Sophii Loren a Marcellem Mastroianni. Mně se povedl fenomén „Dovolená po italsku“. V hlavních rolích obstarožní hvězdy - kamarádka Evča a já.

23.4.2016 v 18:14 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 761 | Diskuse

Další články z rubriky Letní povídka

Lucia Rien

(Ne)moc přítomného okamžiku

Žiju jako ve snu, ale spát se mi nechce. Vnímám tvůj pohyb, tak tiše a lehce. Plížíš se kolem, a občas mě zasáhneš silněji než bumerang. Vržený sice opatrně, ale tak přesně, že zasáhne to nejniternější JÁ. To které touží.A pláče.

11.11.2017 v 13:18 | Karma článku: 5.06 | Přečteno: 140 | Diskuse

Aleš Müller

Praha Brno po D1, s humorem

Trempové mají Hudsonské šífy, Američané Bermudský trojúhelník, ale to se nevyrovná peklu zvanému D1.

26.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 986 | Diskuse

Iva Marková

Bunda

Vašek jde ze školy domů se třemi kluky ze čtvrté třídy. Vždycky to je dlouhá cesta. Hodně dlouhá, ačkoliv ji lze překonat za deset minut.

2.10.2017 v 22:09 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 577 | Diskuse

Pavel Ponec

Takový běžný den nové doby

[krátká povídka inspirovaná nešťastnými událostmi nedávných dnů] Jarmila doběhla domů unavená, špinavá, ale bez viditelných zranění,

16.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 333 | Diskuse

Iva Marková

Tomáš a Jakub

Osmiletý Tomáš hlídal před obchodem svého ročního bratra v kočárku. Maminka šla nakupovat se samozřejmostí, že na Tomáše je spoleh...

9.9.2017 v 23:43 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 738 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 927

Svobodomyslná, nezávislá žena, bez strachu projevit svůj názor a postoj. Těším se ze života v této zdeformované společnosti, která zapomíná a přestává respektovat mnohé lidské hodnoty.

vlckova@artvlckova.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.